İş Güvenliği

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

ACİL DURUM EYLEM PLANI HAZIRLAMA

ACİL DURUM EYLEM PLANI HAZIRLAMA

Tarih 03Temmuz2010, 12:10 Editör İş Güvenliği

İstanbul Bilgi Üniversitesi 2004 yılında Acil Durum Eylem Planı (ADEP) hazırlamıştır.
GİRİŞ
ACİL DURUM EYLEM PLANININ AMAC VE KAPSAMI:
İstanbul Bilgi Üniversitesi 2004 yılında Acil Durum Eylem Planı (ADEP) hazırlamıştır. İstanbul’un aktif bir deprem bölgesi olması, 25 yıl içerisinde güçlü bir deprem olma olasılığının uzmanlar tarafından saptanmış olması her kurum gibi Üniversitemizi de önlemler almaya yöneltmiştir. Planın amacı bir deprem anında can güvenliğini korumak, mal ve bilgi kayıplarını önlemektir. Plan ADEP ekibince uluslar arası kurallara uygun olarak hazırlanmıştır. Japonya örneğinde görüldüğü gibi 7’nin üzerinde depremlerin bile hiç yaralı olamadan atlatılması mümkündür. Bunun yegane nedeni deprem planlarının yapılması ve tatbikatlarla deprem anında ne yapılması gerektiğinin herkes tarafından öğrenilmesi ve uygulanarak alışkanlık yaratılabilmesidir.

ACİL DURUM EYLEM PLANI AŞAMALARI:

Kuştepe ve deprem doğal afetine yönelik olarak yapılan plan süresince önce çeşitli aşamalardan geçilmiştir. Bunlar hazırlık ve durum saptamaya yönelik çalışmalar, gerekli eğitimler, zarar azaltma çalışmaları ve planın sonuçlandırılması olarak açıklanabilir.
Hazırlık ve durum saptamasına ilişkin çalışmalar için önce çekirdek bir ADEP ekibi oluşturulmuştur. Bu ekip Prof.Dr. Nurhan Yentürk, (ABD, Federal Emergency Management Agency lisanslı Acil Durum Yönetimi eğitmeni), Genel Sekreter Yardımcısı Elka Demir, İdari Koordinatör Adil Şengül, ve Teknik Koordinatör Ahmet Mamati’den oluşmaktadır. Ocak ayı içinde alınan eğitimlere paralel olarak Risk Analizleri geniş bir ekip tarafından sürdürülmüştür. Diğer yandan Mevcut Hazırlık ve Kaynakların Tespit aşaması gerçekleştirilmiştir. Bu incelemeler çerçevesinde binanın depreme dayanıklılığı konularında, arama kurtarma ve ilkyardım eğitimlerinin alınması konusunda 2004 öncesinde çeşitli adımların atılmış olduğu tespit edilmiştir.

ADEP ekibinin eğitimi için Daha önce eğitim almış yada tümüyle yeni personelin YOTA, TAG ve İlkyardım eğitimi gerçekleştirilmiştir. Ek 9’da sunulan ders notlarından kapsamın da incelenebileceği gibi önce YOTA (Yapısal Olmayan Tehlikelerin Azaltılması) eğitimi tamamlanmıştır. YOTA; bir deprem sırasında devrilerek, yerinden fırlayarak ya da kayarak insanların üzerine düşebilecek; can kaybı, yaralanma veya maddi kayıplara sebep olabilecek eşyaların sabitlenmesi ve onlardan kaynaklanabilecek tehlikelerin azaltılması önlemidir. Eğitimin amacı; yapısal olmayan elemanlardan kaynaklanabilecek tehlikeler ile ilgili bilinci arttırmak, risklerin nasıl belirlenebileceği hakkında bilgi vermek ve ekibi küçük ve düşük maliyetli adımlarla olası tehlikelerin azaltılması için eğitmektir. İkinci eğitim ilkyardım eğitimidir. Bu eğitim üniversitemizin doktorları tarafından gerçekleştirilmiştir. Üçüncü ve son eğitim ise TAG eğitimidir. Bu eğitim okul acil durum müdahale ekiplerinin oluşturulması ve eğitimini amaçlamaktadır. Bu eğitim deprem ve afetlerle çok karşılaşan bir bölge olan Los Angeles İtfaiyesi tarafından geliştirilmiş ve basit arama kurtarma, basit yangın söndürme, basit ilkyardım eğitimini kapsamaktadır.

Zarar Azaltma:
Zarar azaltma yapısal olan ve olmayan tehlikelerin azaltılması olarak iki ana eksende sürdürülmektedir. Bina güçlendirme çalışmalarının gözden geçirilmesi çalışmaları DATA inşaatın önerileri doğrultusunda sürdürülmektedir. Yapısal olmayan tehlikelerin azaltılması ise Üniversitenin belirtilen eğitimi almış ekibi tarafından sürdürülmektedir. Ek 8 Ekim 2004 itibariyle tamamlanmış ve tamamlanmamış çalışmaları listelemektedir. Her ne kadar yapısal olmayan tehlikelerin azaltılması sürekli bir işlem ise de program uyarınca Aralık 2004 tarihine kadar bitirilmelidir. Ek 9’da yer alan raporda da görülebileceği gibi tahliye kapıları ve tahliye işaretleri büyük ölçüde tamamlanmıştır.

Bu haber 7009 defa okunmustur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Afet Planı

İşletmeler için sivil savunma planı formatı

İşletmeler için sivil savunma planı formatı İşletmeler için sivil savunma plan formatı...

Görmezden geldim

Görmezden geldim O gün bir yaşamı kurtarabilirdim. Ama ben görmezden geldim. Beni aşan bir durum değildi. Orada duruyordum, zaman...

Kırklareli İş Güvenliği

İş ile ilgili akıl hastalıkları30Nisan2010

Anahtar Kelimeler

   BU AY     ANKETLER     İş Sağlığı     SON 7 GÜN     İş Güvenliği     Ölçme ve Analizler     Risk Yönetimi     İsg Sınav Soruları     İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmelik     Yangın planı     Sorularınızı Sorun     Asansör Periyodik Kontrol Raporu Hazırla     Dökümanlar     Çevre Mevzuatları     İsg Yönetmelik     İş Sağlığı ve Güvenliği Rehberi     BUGÜN     TS EN ISO 14001     İş Güvenliği Resimleri     Çalışanların periyodik muayeneleri     Afet Planı     Görmezden geldim     Bilgi Ara     Çevre Eğitimleri     Gerekli Dökümanlar     İş Güvenliği Kanunu Taslağı hazır     Taşeron Eğitimleri     İletişim     Sivil Savunma     KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ     İsg eğitimleri     Mevzuatlar     Darıca Kroman Çelik'te ölümlü iş kaz     Darıca Kroman Çelik'te ölümlü İş Kazası     İş Kazası Bildirim Formu     SA 8000     İsg kurul görevleri     Acil eylem planı     B Sınıfı Soruları     İlk Yardım     İşletmeler için sivil savunma planı form     Gemi İnşaa Yönetmeliği     Sabotaj planı     Yararlı bilgiler     RSS     Risk Analizi Nasıl Yapılır     C Sınıfı Soruları     Çevre     Kalite Belgeleri     Kimyasallar     HACCP     OHSAS 18001     İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetmeliği     KAYNAK İŞLERİNDE GÜVENLİK  SORULARI     Bilgi     İş Güvenliği Videoları     Yangın Planı Hazırlama     Ergonomi     İş Sağlığı ve İş Güvenliği     Acil Durum Eylem Planı Hazırlama     Koruyucular     A Sınıfı Soruları     İsg Yönetmeliği Hakkında Yorumlar     Sağlık     DÜN     Sivil Savunma Planı     Yönetim Sistemi     İşkolları     Tahliye planı     Özür dilerim, sizi öldürdüm!     Yangın yönergesi     Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri     İş Kazaları     İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgileri     Sitene Ekle     Ölüm     BİYOLOJİK RİSK ETMENLERİ     İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU TASARISI     İşyeri hekiminin görev ve sorumlulukları     Yangın Eğitimleri     İş Sağlığı ve Güvenliği Firmaları     Eğitim ve Bilinçlendirme     MAKALELER     İş Güvenliği UZMANI Yönetmeliği     TS EN ISO 9001     İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri     İş Sağlığı ve İş Güvenliği Mevzuatları 


RSS Kaynağı Bayilik veren firmalar

İş Güvenliği


Web Analytics

Altyapi: MyDesign