İş Güvenliği

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

Yangın planı

Yangın planı

Tarih 20Eylül2010, 03:23 Editör İş Güvenliği

Bu Acil Durum Planının amacı bina, arazi ve tesislerinin yangınlara karşı korunması için yangın öncesinde ve esnasında alınacak tedbirleri, can ve mal kaybının en aza indirilmesi konusunda yapılacak iş ve işlemler ile görevlileri belirlemektir.
 


…………………….(Firma Ünvanı)

 

Plan Tarihi

Yürürlülük Tarihi

     /       /2010

     /       /2010

 

ACİL DURUM PLANI

 

FİRMA ÜNVANI

HAZIRLAYAN

ONAYLAYAN

 

 

 

 

 

 

FİRMA KAŞESİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ADI VE SOYADI

ÜNVANI

TARİH

İMZA

 

 

 

 

 

 

 

 

ADI VE SOYADI

ÜNVANI

TARİH

İMZA

 

 

 

 

 

 

İTFAİYE MÜDÜRLÜĞÜ

MÜDÜR YARDIMCISI

ONAY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.KISIM YANGINLARDAN KORUNMA

 

I. AMAÇ:

Bu Acil Durum Planının amacı  ..................................’nin çalışan, bina, arazi ve tesislerinin yangınlara karşı korunması için yangın öncesinde ve esnasında alınacak tedbirleri, can ve mal kaybının en aza indirilmesi konusunda yapılacak iş ve işlemler ile görevlileri belirlemektir.

 

II. KAPSAM:

Bu plan  ………..............’nin tüm personelini, bina, tesis, arazi ve malzemelerini kapsar.

 

III. SORUMLULUK VE İŞ BÖLÜMÜ:

SORUMLULUK:

................... tesislerinde yangına karşı bina içerisinde gerekli koruma tedbirlerinin aldırılmasından, yangın malzemesi ve cihazlarının faal halde bulundurulmasından, yangın ekiplerinin teşkil edilip görevlilerin tespitinden ve yangın vukuunda ekiplerin göreve sevk edilmesinden, itfaiye gelinceye kadar iç düzenlemeyi uygulamaktan Fabrika Genel Müdürü veya Genel Müdürün görevlendirdiği Koruma Güvenlik Müdürlüğü sorumludur.

 

İŞ BÖLÜMÜ:

Ayrıca;

       Yangına karşı gerekli koruma tedbirlerinin alınmasından, yangın malzemesi ve cihazlarının faal halde bulundurulmasından, yangın ekiplerinin oluşturulmasından ve görevlerinin belirlenmesinden, itfaiye ile gelinceye dek iç düzenlemeyi uygulamaktan ..................... sorumludur.

       ..................... tesislerinde görevli her personel bir yangına sebebiyet vermemek için tedbirli olmaya ve bu talimatta belirtilen hususlara aynen uymaya mecburdurlar.

       .................... tesislerinde yangın tehlikesini önlemek için aşağıdaki tedbirler alınacak ve söndürücü faaliyetler önceden planlanacaktır.

 

IV. YANGINLARA KARŞI KORUNMA TEDBİRLERİ:

 

A.     GENEL ÖNLEMLER:

1.      Üretilen / Depolanan malzemenin cinsi,(Malzeme Güvenlik Bilgi Formlarının hazır olması)

 

2.      Üretilen / Depolanan malzemenin miktarı,

 

3.      Üretilen / Depolanan malzemenin arz ettiği risk, (Hangi tür gaz olduğu, yapacağı tahribat vb.)

 

4.      Riske karşı emniyet mesafesi,

 

5.      Müdahale için giyilmesi uygun giysiler,

 

6.      Üretilen/Depolanan malzemenin riskine karşı alınan tedbirler.(Yangın, kurtarma, ilkyardım, güvenlik ve sosyal yardım servislerinin mevcut olup olmadığı, gerekli eğitimleri alıp almağı, Ekip listesinin yazılı bulunduğu cetvellerin bina Güvenlik giriş kapısında asılı olup olmadığı), 

 

7.      Tesis içindeki kapıların anahtarları kolay ulaşılabilecek bir noktada bulundurulmalıdır.

 

8.      Belediye İtfaiyesinin binaya kolay ulaşacağı depo/üretim alanını, yollarını, şehir hidrantını, su ve köpük depolarını gösterir basitçe çizilmiş haritaların/krokilerin Güvenlik/Giriş kapısında bulundurulmalıdır. (Aynı krokilerin İtfaiye Dairesi Başkanlığına yazı ekinde iletilecektir.)

 

9.      Belediye İtfaiyesini karşılayıp yangın hakkında bilgi verecek İşletme veya Koruma Güvenlik Amirinin ve acil durumlarda ulaşılması gereken kişilerin Adı-Soyadı ve iletişim bilgilerinin olduğu liste Koruma Güvenlik biriminde bulunmalıdır.

 

9.1.  Personel iletişim bilgilerini (adres ve telefon numaraları) gösterir liste her an görülebilecek yerde asılı olacak, herhangi bir yangın vukuunda kendisine haber verilen personel derhal tesise gelerek kendisine verilen görevleri yerine getirecektir.

SORUMLU:                        

 

10.   Tesiste yangında ilk önce kurtarılacak önemli dokümanların bulunduğu dolaplara, kasalara “YANGINDA İLK KURTARILACAK” etiketi konulacaktır. Bu dolap ve kasaların yangın çıkması halinde kurtarılmasına öncelik verilecektir.

10.1.      Arşivde yanıcı madde bulundurmak yasaktır.

 

11.   Yangına müdahaleyi kolaylaştırmak açısından ……………………… tesisinin ana girişi ve civarına itfaiye araçlarının rahatlıkla yanaşması için park yasağı levhaları konulmalı ve bu yasak titizlikle takip edilecektir.

 

12.   Yangın söndürme ekipmanlarının kontrolleri periyodik olarak yaptırılarak üzerindeki etiketlere işlenecektir.

SORUMLU:                               

 

13.   Elektrik tesisatının yürürlükte olan mevzuat ve kapsamındaki yönetmelik esasla


Bu haber 5191 defa okunmustur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yangın yönergesi

  • Bu kategoriye henüz haber eklenmedi.

Kırklareli İş Güvenliği

İş ile ilgili akıl hastalıkları30Nisan2010

Anahtar Kelimeler

   BU AY     ANKETLER     İş Sağlığı     SON 7 GÜN     İş Güvenliği     Ölçme ve Analizler     Risk Yönetimi     İsg Sınav Soruları     İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmelik     Yangın planı     Sorularınızı Sorun     Asansör Periyodik Kontrol Raporu Hazırla     Dökümanlar     Çevre Mevzuatları     İsg Yönetmelik     İş Sağlığı ve Güvenliği Rehberi     BUGÜN     TS EN ISO 14001     İş Güvenliği Resimleri     Çalışanların periyodik muayeneleri     Afet Planı     Görmezden geldim     Bilgi Ara     Çevre Eğitimleri     Gerekli Dökümanlar     İş Güvenliği Kanunu Taslağı hazır     Taşeron Eğitimleri     İletişim     Sivil Savunma     KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ     İsg eğitimleri     Mevzuatlar     Darıca Kroman Çelik'te ölümlü iş kaz     Darıca Kroman Çelik'te ölümlü İş Kazası     İş Kazası Bildirim Formu     SA 8000     İsg kurul görevleri     Acil eylem planı     B Sınıfı Soruları     İlk Yardım     İşletmeler için sivil savunma planı form     Gemi İnşaa Yönetmeliği     Sabotaj planı     Yararlı bilgiler     RSS     Risk Analizi Nasıl Yapılır     C Sınıfı Soruları     Çevre     Kalite Belgeleri     Kimyasallar     HACCP     OHSAS 18001     İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetmeliği     KAYNAK İŞLERİNDE GÜVENLİK  SORULARI     Bilgi     İş Güvenliği Videoları     Yangın Planı Hazırlama     Ergonomi     İş Sağlığı ve İş Güvenliği     Acil Durum Eylem Planı Hazırlama     Koruyucular     A Sınıfı Soruları     İsg Yönetmeliği Hakkında Yorumlar     Sağlık     DÜN     Sivil Savunma Planı     Yönetim Sistemi     İşkolları     Tahliye planı     Özür dilerim, sizi öldürdüm!     Yangın yönergesi     Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri     İş Kazaları     İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgileri     Sitene Ekle     Ölüm     BİYOLOJİK RİSK ETMENLERİ     İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU TASARISI     İşyeri hekiminin görev ve sorumlulukları     Yangın Eğitimleri     İş Sağlığı ve Güvenliği Firmaları     Eğitim ve Bilinçlendirme     MAKALELER     İş Güvenliği UZMANI Yönetmeliği     TS EN ISO 9001     İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri     İş Sağlığı ve İş Güvenliği Mevzuatları 


RSS Kaynağı Bayilik veren firmalar

İş Güvenliği


Web Analytics

Altyapi: MyDesign