İş Güvenliği

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

Özür dilerim, sizi öldürdüm!

Özür dilerim, sizi öldürdüm!

Tarih 22Eylül2010, 02:28 Editör İş Güvenliği

BURSA nın Merkez Nilüfer İlçes nde bir süpermarket önünde sürücünün kontrolünden çıkan bir otomobilin otobüs durağında bekleyenlere çarpması sonucu ilk belirlemelere göre 5 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı.
Özür dilerim, sizi öldürdüm!

“BURSA’nın Merkez Nilüfer İlçesi’nde bir süpermarket önünde sürücünün kontrolünden çıkan bir otomobilin otobüs durağında bekleyenlere çarpması sonucu ilk belirlemelere göre 5 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı. Tarih 29 Kasım 2009

Kaza yapan sürücü Adnan Menderes Üniversitesi öğrencisi Atıl Arda ile aynı otomobilde bulunan Bahadır Güntekin, Gizem Korkmaz ve Ali Gökalp ise hafif yaralı olarak Çekirge ve Muradiye Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.
Olaydan sonra konuşan araç sürücüsü kazada ölenlerin yakınlarından özür diledi”

 Yukarıdaki olay anlatıldığı kadar masum bir kaza değildir. Belki bu içinde yaşadığımız toplumun bir yansımasıdır, bir örneğidir.
 
Beyin gelişimini tamamlamayan kişilerin kurallara uymamasının bir göstergesidir. Tahsilli olmak, zengin olmak, genç olmak ya da başka bir şey “Maganda” olmayı engellemiyor.
Ne yazık ki toplum olarak “Maganda” kültürüne daha yakın göründüğümüzü itiraf etmeliyim. Yaşanan olaylardan ve kazalardan ders çıkarmama özrüne sahibiz. Yazları ve bayram günlerinde ortalama 25 – 30 kişiyi bulan ölümle sonuçlanan trafik kazalarından hiçbir yapıcı kazanç elde edemediğimiz bu bayram da görüldü sanırım önümüzdeki yaz tatili ve bayram günlerinde de görmeye devam edeceğiz.

Üniversite öğrencisi dört genç meyilli bir yolda aşırı sürat yüzünden aracın kontrolünü kaybediyor, yoldan çıkarak önce durakta bekleyenlerin üzerine bilardo topu gibi dalıyor ve insanları havalara fırlatıp metrelerce uzağa savuruyor. İlk kurbanlarını burada alan canavar aracı ile takla ata ata ilerleyip reklam panosu önünde bekleyenlere de çarptıktan sonra panolara yapışıp durabiliyor.

Ortalık can pazarı,

Ortalık bomba düşmüş gibi.

Aynı durakta bekleyen komşum Ahmet Bey iki metre önünden eşinin ve İstanbul’dan misafirliğe gelmiş (eşinin) ablasının metrelerce uzağa savruluşunu bir film gibi dehşetle izledikten sonra yerinden fırlamayan aklına mukayyet olmaya çalışırken ablasının vefat ettiğini görüyor. Ardından ağır yaralı eşini Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıyor. Gözyaşları ve dualar onu geri getirmeye yetmiyor ve hastanede eşini de kaybediyor.

Komşum Ahmet, dün gülüyordu. Bu gün cenazesi var. 30 yıllık eşini kaybetti. Gözyaşlarını göremedim ama dalıp giden gözleri daha şimdiden onu ne kadar özlediğini anlatmaya yetiyor.

Kazada sadece 5 can gitmedi.

Beş ocak söndü. O evlerde yaşayan aile fertlerinin düzenleri bozuldu bu günü ve yarınları etkilendi.

O kişilerin hayatlarında meydana gelen ve gelecek travmaları ölçen bir cihaz var mıdır?

Komşum Ahmet’in artık evi sessizdir,  koridorları kimsesiz.

Değdi mi hız yapmaya?
Mutlu musunuz?
Özür dilemek bir hakaret sayılmaz mı şimdi?

Hayır, bu masum bir kaza değildir? Bir özür ile kapatılacak bir olay hiç değildir.
Bu bir cinayettir. Toplu cinayete teşebbüstür.
Bu kişi “taksirle adam öldürmek” suçundan yargılanmalı ve trilyonları bulan maddi ve manevi tazminat davaları açılmalıdır.
Aksi halde bu tür olayları yaşamaya ve bu tür hikayemsi yazıları okumaya daha çook devam ederiz.

Bu haber 3178 defa okunmustur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Afet Planı

İşletmeler için sivil savunma planı formatı

İşletmeler için sivil savunma planı formatı İşletmeler için sivil savunma plan formatı...

Görmezden geldim

Görmezden geldim O gün bir yaşamı kurtarabilirdim. Ama ben görmezden geldim. Beni aşan bir durum değildi. Orada duruyordum, zaman...

Kırklareli İş Güvenliği

İş ile ilgili akıl hastalıkları30Nisan2010

Anahtar Kelimeler

   BU AY     ANKETLER     İş Sağlığı     SON 7 GÜN     İş Güvenliği     Ölçme ve Analizler     Risk Yönetimi     İsg Sınav Soruları     İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmelik     Yangın planı     Sorularınızı Sorun     Asansör Periyodik Kontrol Raporu Hazırla     Dökümanlar     Çevre Mevzuatları     İsg Yönetmelik     İş Sağlığı ve Güvenliği Rehberi     BUGÜN     TS EN ISO 14001     İş Güvenliği Resimleri     Çalışanların periyodik muayeneleri     Afet Planı     Görmezden geldim     Bilgi Ara     Çevre Eğitimleri     Gerekli Dökümanlar     İş Güvenliği Kanunu Taslağı hazır     Taşeron Eğitimleri     İletişim     Sivil Savunma     KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ     İsg eğitimleri     Mevzuatlar     Darıca Kroman Çelik'te ölümlü iş kaz     Darıca Kroman Çelik'te ölümlü İş Kazası     İş Kazası Bildirim Formu     SA 8000     İsg kurul görevleri     Acil eylem planı     B Sınıfı Soruları     İlk Yardım     İşletmeler için sivil savunma planı form     Gemi İnşaa Yönetmeliği     Sabotaj planı     Yararlı bilgiler     RSS     Risk Analizi Nasıl Yapılır     C Sınıfı Soruları     Çevre     Kalite Belgeleri     Kimyasallar     HACCP     OHSAS 18001     İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetmeliği     KAYNAK İŞLERİNDE GÜVENLİK  SORULARI     Bilgi     İş Güvenliği Videoları     Yangın Planı Hazırlama     Ergonomi     İş Sağlığı ve İş Güvenliği     Acil Durum Eylem Planı Hazırlama     Koruyucular     A Sınıfı Soruları     İsg Yönetmeliği Hakkında Yorumlar     Sağlık     DÜN     Sivil Savunma Planı     Yönetim Sistemi     İşkolları     Tahliye planı     Özür dilerim, sizi öldürdüm!     Yangın yönergesi     Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri     İş Kazaları     İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgileri     Sitene Ekle     Ölüm     BİYOLOJİK RİSK ETMENLERİ     İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU TASARISI     İşyeri hekiminin görev ve sorumlulukları     Yangın Eğitimleri     İş Sağlığı ve Güvenliği Firmaları     Eğitim ve Bilinçlendirme     MAKALELER     İş Güvenliği UZMANI Yönetmeliği     TS EN ISO 9001     İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri     İş Sağlığı ve İş Güvenliği Mevzuatları 


RSS Kaynağı Bayilik veren firmalar

İş Güvenliği


Web Analytics

Altyapi: MyDesign