İş Güvenliği

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

Örnek Firma İş sağlığı ve Güvenliği Raporu - Part 2

Örnek Firma İş sağlığı ve Güvenliği Raporu - Part 2

Tarih 11Nisan2010, 12:08 Editör

İnşaat işlerinin kesintisiz olarak devam ettiği Ermenek Şantiyesi'nde geniş bir Makine İkmal Grubu kurulmuştur. Makine İkmal Grubu, şantiyede yer alan her makine ve ekipmanın sorunsuz çalışmasından sorumludur.

.......

İnşaat işlerinin kesintisiz olarak devam ettiği Ermenek Şantiyesi’nde geniş bir Makine İkmal Grubu kurulmuştur. Makine İkmal Grubu, şantiyede yer alan her makine ve ekipmanın sorunsuz çalışmasından sorumludur. Her makinenin kendi kimlik kartı bulunmakta, yapılan tüm işlemler bu karta işlenmektedir. Ayrıca, makine çalışma saatleri ve bunlara karşılık gelen performans değerleri bilgisayar ortamında düzenli olarak kontrol edilmekte, bakım saati gelenler ile performansında düşüş görülen makineler atölyeye alınmaktadır. Böylelikle, mekanik arızalardan dolayı meydana gelebilecek tehlikelerin önüne geçilmektedir. Ek olarak, Sabit tesislerden konkasöre insan ve çevre sağlığına zarar vermemek için toz indirgeme sistemi yapılmış, çimento siloları ise tamamen filtreli hale getirilmiştir. Ayrıca, şantiye dahilinde bulunan tüm kule ve mobil vinçlerin, kompresörler, jeneratörler, LPG tankları, hava tankları, hidraforlar gibi basınçlı kap ve kazanların günlük ve aylık bakımı makine ikmal grubu tarafından yapılmaktadır. Buna ilaveten, altı aylık ve yıllık periyotlarla tüm bu makine ve ekipman Makine Mühendisleri Odası yetkilileri tarafından kontrol edilmekte ve çalışmaya uygun olduklarına dair raporlar alınmaktadır.  Uygun olduğu raporla tespit edilmeyen hiçbir ekipmanın şantiye dahilinde çalıştırılmasına izin verilmemektedir.

 

Sahada yapılan işler ile ilgili iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine ek olarak, şantiye tesislerinde de gerekli önlemler alınmıştır. Şantiye tesisleri kurulumu ile birlikte tesislerde uygun kalitede su temini için içme suyu arıtma tesisi kurulmuştur. Ayrıca, tesislerden gelen atıksuların gerek hastalıklara neden olmasını gerekse çevreye zarar vermesini önlemek amacıyla atıksu arıtma tesisi kurulmuştur. Her iki arıtma tesisinin çalışması düzenli olarak kontrol edilmekte ve tesislerden alınan temiz ve atıksu örnekleri periyodik olarak yetkili kuruluşlarda analiz ettirilmektedir.

 

Şantiye yemekhanesinde ve tesislerin çay ocaklarında çalışan personelin işe girişlerinde ve işe devam ettikleri süre boyunca düzenli olarak portör muayeneleri yaptırılmaktadır. Ayrıca, yemekhane personelinin çalışma saatleri süresince bone, maske, eldiven kullanımı zorunlu kılınmıştır. Yemekhane dolaplarında bulunan gıdaların bozulmasını engellemek amacıyla yemekhane soğutucularının her ay kalibrasyonlarının yapılması sağlanmıştır.

 

Şantiyemiz sağlık hizmetlerinde görevli olarak iş yeri hekimi, çift vardiya sağlık memuru sürekli olarak şantiye içerisinde bulundurulmaktadır. Sağlık hizmetlerinde kullanılmak

amacıyla komple donanımlı bir adet ambulans ile sadece bu ambulanstan sorumlu şoför devamlı hazır halde beklemektedir. Şantiye personelinin yaptığı işe göre sağlık kontrolünden geçmesinden dolayı ( kulak odiyosu, akciğer filmi v.s.), şantiyemizde bu güne kadar herhangi bir meslek hastalığına rastlanmamıştır. Ağır ve tehlikeli işler kapsamında olan şantiyemizde kanun gereği 60 kişiye sertifikalı Temel İlk Yardım Eğitimi aldırılmıştır.Ayrıca tüm personele doktor ve sağlık memurları tarafından sürekli olarak gerek iş başında gerekse teorik olarak temel ilk yardım eğitimi verilmektedir.  

 

Şantiye tesisleri ve çalışma alanlarındaki yangın tehlikesine karşı bir adet tam donanımlı yangın aracı ile görevli personel hazır halde bulundurulmaktadır. Ayrıca tüm tesis ve çalışma bölgelerinde yeterli miktarda yangın söndürücüler mevcuttur. Yangın tehlikesine karşı periyodik olarak sivil savunma ve yangın uzmanları tarafından tüm personele uygulamalı eğitim yangın eğitimi verilmekte, kurtarma tatbikatları yapılmaktadır. Bu çalışmalar sonucunda, şantiye dahilindeki yangınlara anında müdahale edildiği gibi çevre orman ve köy evlerinde meydana gelen yangınlara da müdahale edilmektedir.

 

Meydana gelebilecek her hangi bir kaza, yangın gibi tehlikeleri anında haber alabilmek için tüm çalışma bölgelerine tünellerde dahil olmak üzere telefon hattı çekilmiş ve ayrıca sirenler konulmuştur.

 

Şantiyemizde çalışma bölgeleri işin özelliğine göre emniyet ve güvenlik levhalarıyla donatılmıştır. Şantiye çalışma bölgelerine ilgisiz kişilerin girmemesi için güvenlik,  kilitli kapı ve bariyerler konulmuş, tehlikeli bölgeler güvenlik şeridi ile kapatılarak dışarı ile ilgisi kesilmiştir.  Tünellerde yapılan patlatmalar veya meydana gelebilecek herhangi bir acil durum anında (göçük vb.) içeride hangi personelin kaldığının tespit edilebilmesi amacıyla tünele giren her personele biri kendisinde diğeri tünel girişinde kalacak şekilde numaralı anahtarlıklar hazırlanmıştır.

 

İş sağlığı ve güvenliğini sağlamak amacıyla yapılan tüm bu çalışmalara ek olarak, şantiye personelinin rahat bir ortamda dinlenmesini ve moral motivasyonunu sağlamak amacıyla herkesin yararlanabileceği fitness center ve bowling salonu kurulmuş, futbol ve voleybol sahaları hazırlanmış, langırt, bilardo masaları gibi eğlence araçları temin edilmiştir. Ayrıca isteğe göre haftada bir yada iki gün sinema gösterimi yapılmakta ve turnuvalar düzenlenmektedir.

 

Ekler: Fotoğraflar


Bu haber 7261 defa okunmustur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Dökümanlar

Asansör Periyodik Kontrol Raporu Hazırlama

Asansör Periyodik Kontrol Raporu Hazırlama Asansör Periyodik Kontrol Raporu Hazırlama Şablonu...

GEMİ İNŞA YÖNETMELİĞİ

GEMİ İNŞA YÖNETMELİĞİ Bu Yönetmelik, denizde ve iç sularda seyir, can, mal ve çevre güvenliğinin temini için gemi ve su araçlarının inşa,...

Kırklareli İş Güvenliği

İş ile ilgili akıl hastalıkları30Nisan2010

Anahtar Kelimeler

   BU AY     ANKETLER     İş Sağlığı     SON 7 GÜN     İş Güvenliği     Ölçme ve Analizler     Risk Yönetimi     İsg Sınav Soruları     İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmelik     Yangın planı     Sorularınızı Sorun     Asansör Periyodik Kontrol Raporu Hazırla     Dökümanlar     Çevre Mevzuatları     İsg Yönetmelik     İş Sağlığı ve Güvenliği Rehberi     BUGÜN     TS EN ISO 14001     İş Güvenliği Resimleri     Çalışanların periyodik muayeneleri     Afet Planı     Görmezden geldim     Bilgi Ara     Çevre Eğitimleri     Gerekli Dökümanlar     İş Güvenliği Kanunu Taslağı hazır     Taşeron Eğitimleri     İletişim     Sivil Savunma     KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ     İsg eğitimleri     Mevzuatlar     Darıca Kroman Çelik'te ölümlü iş kaz     Darıca Kroman Çelik'te ölümlü İş Kazası     İş Kazası Bildirim Formu     SA 8000     İsg kurul görevleri     Acil eylem planı     B Sınıfı Soruları     İlk Yardım     İşletmeler için sivil savunma planı form     Gemi İnşaa Yönetmeliği     Sabotaj planı     Yararlı bilgiler     RSS     Risk Analizi Nasıl Yapılır     C Sınıfı Soruları     Çevre     Kalite Belgeleri     Kimyasallar     HACCP     OHSAS 18001     İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetmeliği     KAYNAK İŞLERİNDE GÜVENLİK  SORULARI     Bilgi     İş Güvenliği Videoları     Yangın Planı Hazırlama     Ergonomi     İş Sağlığı ve İş Güvenliği     Acil Durum Eylem Planı Hazırlama     Koruyucular     A Sınıfı Soruları     İsg Yönetmeliği Hakkında Yorumlar     Sağlık     DÜN     Sivil Savunma Planı     Yönetim Sistemi     İşkolları     Tahliye planı     Özür dilerim, sizi öldürdüm!     Yangın yönergesi     Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri     İş Kazaları     İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgileri     Sitene Ekle     Ölüm     BİYOLOJİK RİSK ETMENLERİ     İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU TASARISI     İşyeri hekiminin görev ve sorumlulukları     Yangın Eğitimleri     İş Sağlığı ve Güvenliği Firmaları     Eğitim ve Bilinçlendirme     MAKALELER     İş Güvenliği UZMANI Yönetmeliği     TS EN ISO 9001     İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri     İş Sağlığı ve İş Güvenliği Mevzuatları 


RSS Kaynağı Bayilik veren firmalar

İş Güvenliği


Web Analytics

Altyapi: MyDesign