İş Güvenliği

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

AYRINTILI KAZA RAPORLAMASI

AYRINTILI KAZA RAPORLAMASI

Tarih 16Nisan2010, 13:16 Editör

Gelişmekte olan ülkelerde iş kazaları ve meslek hastalıklarının toplam maliyetinin, gayri safi yurtiçi hasılalarının % 1'i ile % 3'ü arasında değiştiği belirtilmektedir. İş sağlığı sorunlarının (iş kazaları, meslek hastalıkları, işe bağlı hastalıklar) ortaya çıktıktan sonra geri döndürülmeleri güç ve pahalıdır.
Özet

 Gelişmekte olan ülkelerde iş kazaları ve meslek hastalıklarının toplam maliyetinin, gayri safi yurtiçi hasılalarının % 1’i ile % 3’ü arasında değiştiği belirtilmektedir. İş sağlığı sorunlarının (iş kazaları, meslek hastalıkları, işe bağlı hastalıklar) ortaya çıktıktan sonra geri döndürülmeleri güç ve pahalıdır. Bu sorunlardan korunmak ise hem daha kolay, hem de çok daha ucuzdur. İş kazalarının nedenleri, gelişim şekilleri, kişiye, mala, üretime ve çevreye etkilerinin bilinmesi, kazaların önlenmesi ve olası kazaların etkilerinin en aza indirgenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Anlamlı veritabanın oluşturulması için -aynı zamanda yasal bir zorunluluk olan- ayrıntılı kaza raporlama yöntemi önerilmiştir. Bu yöntemle kaza sonrası, kazanın nedenleri ve gelişim koşulları çok yönlü olarak sorgulanmaktadır. Raporlama sadece olayın nedenlerinin ve sonuçlarının değil, düzeltici işlemin de tanımlanmasına ve takibine olanak tanımaktadır. Kazanın insana, mala, üretim sürecine ve çevreye etkilerinin ortak bir dille ifadesinin sağlanabilmesi için, bir kodlama sistemi önerilmiştir

            Anahtar Sözcükler:

 İş Kazası, İstatistik, Raporlama

            Giriş

Dünya Sağlık Örgütü iş kazasını “Önceden planlanmamış, çoğu kez kişisel yaralanmalara, makinaların, araç ve gereçlerin zarara uğramasına, üretimin bir süre durmasına yol açan olay” olarak, Uluslararası Çalışma Örgütü ise “Belirli bir zarar ya da yaralanmaya neden olan, beklenmeyen, önceden planlanmayan bir olay” olarak tanımlamışlardır. Ülkemizde iş kazalarıyla ilgili yeterli istatiksel bilgi bulunmadığı gibi, varolanların da güvenirliği tartışmalıdır. Yapılan bir çalışmada yapı işkolunda kaza hızları, SSK 1997 istatistiklerinin on katı olarak bulunmuştur (İşsever, 2001:127-136). Ayrıca mevcut istatistikler kazaları veri olarak ele almakta, olayların nedenleri, gelişme koşulları ve etkileriyle ilgilenmemektedir (Tablo 1).

 

 

Yıllar

İş Kazası Ölüm

Mes.Hast.Ölüm

İş Kaz.Mes.Has.Daimi İş Göremezlik

1997

1282

191

4374

1998

1094

158

3850

1999

1165

168

3407

   Tablo1.

Uluslararası Çalışma Örgütü verilerine göre gelişmiş ülkelerde iş kazaları ve meslek hastalıklarının toplam maliyetinin, gayri safi yurtiçi hasılalarının % 1’i ile % 3’ü arasında değiştiği belirtilmektedir. Ülkemizde ise en iyimser yaklaşımla söz konusu oranın % 3 olduğu varsayılırsa, iş kazaları ve meslek hastalıklarının (insana ve çevreye geriye dönüşsüz etkilerinin yanısıra) toplam maliyetinin 1999 yılında 2,5 katrilyon olduğu hesaplanmaktadır.

İş kazalarının nedenleri, gelişim şekilleri, kişiye, mala ve çevreye etkilerinin bilinmesi, kazaların önlenmesi ve olası kazaların etkilerinin en aza indirgenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Üretim sürecindeki değişikliklerin yol açtığı yeni risklerin erken öngörümlenmesi ve önlenmesinde anlamlı istatiksel bilgiler önemli yer tutacaktır. İş sağlığı sorunlarının (iş kazaları, meslek hastalıkları, işe bağlı hastalıklar) ortaya çıktıktan sonra geri döndürülmeleri güç ve pahalıdır. Bu sorunlardan korunmak ise hem daha kolay, hem de çok daha ucuzdur. Sağlık risklerini önlemek için erken tanı yöntemlerinin ve ölçütlerinin geliştirilmesi, koruma amaçlı iş sağlığı çabalarının amaca uygunluğu ancak veriye dayalı olarak gerçekleştirilebilecektir.

Amaç

Bu çalışmanın amacı, iş kazaları sonrası ayrıntılı raporlama için yöntemsel bir yaklaşım geliştirmektir.

Yöntem:

Gerekli veri tabanının oluşturulması, kaza sonrası ayrıntılı bir raporlama etkinliği gerektirmektedir. Kaza raporlaması aynı zamanda yasal bir zorunluluktur. “İşyeri Hekimlerinin Çalışma Şartları İle Görev ve Yetkileri Hakkında Yönetmelik” bunu işyeri hekiminin görevleri arasında saymıştır. Ancak yönetmeliğin doldurulmasını şart koştuğu form oldukça yetersizdir (Çal. ve Sosy. Güv. Bakl.; 1997: 302-315). Bu form yerine, daha çok veri sorgulayan, kazanın nedenlerinin ve etkilerinin de tanımlandığı, sorunların belirlenmesi ve çözümlerinin ortaya konmasına olanak sağlayan raporlama tekniğinin geliştirilmesi gerekmektedir.


Bu haber 4031 defa okunmustur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Dökümanlar

Asansör Periyodik Kontrol Raporu Hazırlama

Asansör Periyodik Kontrol Raporu Hazırlama Asansör Periyodik Kontrol Raporu Hazırlama Şablonu...

GEMİ İNŞA YÖNETMELİĞİ

GEMİ İNŞA YÖNETMELİĞİ Bu Yönetmelik, denizde ve iç sularda seyir, can, mal ve çevre güvenliğinin temini için gemi ve su araçlarının inşa,...

Kırklareli İş Güvenliği

İş ile ilgili akıl hastalıkları30Nisan2010

Anahtar Kelimeler

   BU AY     ANKETLER     İş Sağlığı     SON 7 GÜN     İş Güvenliği     Ölçme ve Analizler     Risk Yönetimi     İsg Sınav Soruları     İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmelik     Yangın planı     Sorularınızı Sorun     Asansör Periyodik Kontrol Raporu Hazırla     Dökümanlar     Çevre Mevzuatları     İsg Yönetmelik     İş Sağlığı ve Güvenliği Rehberi     BUGÜN     TS EN ISO 14001     İş Güvenliği Resimleri     Çalışanların periyodik muayeneleri     Afet Planı     Görmezden geldim     Bilgi Ara     Çevre Eğitimleri     Gerekli Dökümanlar     İş Güvenliği Kanunu Taslağı hazır     Taşeron Eğitimleri     İletişim     Sivil Savunma     KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ     İsg eğitimleri     Mevzuatlar     Darıca Kroman Çelik'te ölümlü iş kaz     Darıca Kroman Çelik'te ölümlü İş Kazası     İş Kazası Bildirim Formu     SA 8000     İsg kurul görevleri     Acil eylem planı     B Sınıfı Soruları     İlk Yardım     İşletmeler için sivil savunma planı form     Gemi İnşaa Yönetmeliği     Sabotaj planı     Yararlı bilgiler     RSS     Risk Analizi Nasıl Yapılır     C Sınıfı Soruları     Çevre     Kalite Belgeleri     Kimyasallar     HACCP     OHSAS 18001     İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetmeliği     KAYNAK İŞLERİNDE GÜVENLİK  SORULARI     Bilgi     İş Güvenliği Videoları     Yangın Planı Hazırlama     Ergonomi     İş Sağlığı ve İş Güvenliği     Acil Durum Eylem Planı Hazırlama     Koruyucular     A Sınıfı Soruları     İsg Yönetmeliği Hakkında Yorumlar     Sağlık     DÜN     Sivil Savunma Planı     Yönetim Sistemi     İşkolları     Tahliye planı     Özür dilerim, sizi öldürdüm!     Yangın yönergesi     Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri     İş Kazaları     İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgileri     Sitene Ekle     Ölüm     BİYOLOJİK RİSK ETMENLERİ     İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU TASARISI     İşyeri hekiminin görev ve sorumlulukları     Yangın Eğitimleri     İş Sağlığı ve Güvenliği Firmaları     Eğitim ve Bilinçlendirme     MAKALELER     İş Güvenliği UZMANI Yönetmeliği     TS EN ISO 9001     İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri     İş Sağlığı ve İş Güvenliği Mevzuatları 


RSS Kaynağı Bayilik veren firmalar

İş Güvenliği


Web Analytics

Altyapi: MyDesign