İş Güvenliği

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

FORKLİFT KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

FORKLİFT KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Tarih 20Nisan2010, 17:19 Editör

Ağır yükler çatalların arka kısmına yerleştirilerek, yük merkezi mesafesi ön tekerlere doğru daraltılır ve bu yükün daha kararlı, dengeli olmasını sağlar.
Çatallar, arkaya doğru eğimlendirilerek yükün kararlılığını arttırılır. Çatalların arkaya doğru eğimlendirilmesi, yük merkezini ön tekerlere doğru daraltır.
FORKLİFT KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

Birkaç yük birden aynı zamanda kaldırıldığı veya taşındığı zaman, daima en ağır yükün çatalların arka kısmına koyulması gerekmektedir. Ağır yükler çatalların arka kısmına yerleştirilerek, yük merkezi mesafesi ön tekerlere doğru daraltılır ve bu yükün daha kararlı, dengeli olmasını sağlar.
Çatallar, arkaya doğru eğimlendirilerek yükün kararlılığını arttırılır. Çatalların arkaya doğru eğimlendirilmesi, yük merkezini ön tekerlere doğru daraltır.
Çatalları öne doğru yatırmak yük merkezini ön tekerden uzaklaştırır ve genellikle çatallar yükseltildiği zaman kararlı olmayan bir durum oluşturur. Çatalların kendi ağırlıkları hariç çatallar yükseltildiği zaman asla çatalları öne doğru eğimlendirilmemelidir.
Ayak ve ellerinizi nereye koyduğunuza dikkat etmelisiniz. Sıkışma noktalarından uzak olduğunuzdan emin olun.
Emniyet çerçevesinin altında oturulmalıdır. Emniyet çerçevesi, forklifti kullanma esnasında sizi korumak için tasarlanmıştır.
El ve ayaklarınızı forkliftinizin içinde tutun.
Eğer forkliftiniz devrilmeye başlarsa, KESİNLİKLE ATLAMAYIN!
1.Sürücü koltuğunda kalın, aracınızla kontrol etmeye devam ediniz.
2.Teker güvenliğine hakim olunuz.
3.Ayaklarınız ile kendinizi destekleyiniz.
Forkliftinizi emniyetli kullanmanın anlamı yalnız sizin emniyetiniz için olan sorumluluklar değildir, çevremizdeki diğer insanların emniyetide gözardı edilmemelidir.
Forkliftinizi hareket ettirmeden önce diğer insanlar için çevrenize bakınız.
Hareket halinde iken, yürüme yolları ve kavşaklarda dikkatli olun,  yavaşlayın ve sık sık korna çalınız.Yön değiştirmeden önce tamaman durarak yön değiştirme yapılması gerektiğini hatırlayınız.
Çatallar yükseltilmiş konumda iken çatalların altında kendiniz veya başkalarının durmasına ve yürümesine müsade etmeyiniz.
Forklift sürücüleri, bir taksi söförü olmadığınızı unutmayınız.
Forkliftinize kimsenin  binmesine müsade etmemelisiniz.
Forkliftinizi bir kaldırma, indirme servis elemanı gibi kullanmayınız. İnsanların güvenle kaldırılması için özel tasarlanmış palet  vb. donanımlar kullanmaksızın, çatal üstünde birini kaldırmayı ASLA denemeyiniz.
Aşağıdaki durumlarda kornayı kullanınız :
* Geri,geri gitmeden önce,
* Kavşaklarda,
* Kapıların içinden geçerken,
* Görüş  alanınızın sınırlandığı durumlarda
Geri geri giderken diğer insanları ikaz etmek amacıyla bazı forkliftler geri vites ikaz sistemi ile donatılmıştır.Geri geri gideceğiniz zaman geriye dönüp, bakmayı ve korna çalmayı UNUTMAYINIZ.
Forkliftinizdeki en önemli emniyet donanımının
 KENDİNİZ olduğunu kesinlikle unutmayınız!
*Kendiniz kadar,diğer çalışanlar içinde dikkatli olunuz.
*Forkliftinizin ve çalışma alanınızın şartlarını gözlemleyiniz.
*SİGARA İÇİLMEZ uyarısı olan alanlara dikkat ediniz.
*İş yerinde  veya çalışmaya gelmeden önce ASLA alkol veya uyuşturucu kullanmayınız.
*Forkliftinizle çalışırken işinizin en önemli parçasının     
 İNSAN EMNİYETİ olduğunu hatırlayınız.
Forkliftdeki aşağıda belirtilen emniyet donanımları  kontrol edildikten sonra günlük faaliyetlere  başlanmalıdır.

* İkaz Lambaları
* Geri Vites Alarmı
* Korna


Bu haber 3914 defa okunmustur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yararlı bilgiler

İşyerinde Ortam Atmosferi Koşulları

İşyerinde Ortam Atmosferi Koşulları şyerleri ortam iklim koşulları, çevrenin termal durumu ve atmosferik basıncı ile saptanır. Barometrik basınç sadece...

Kırklareli İş Güvenliği

İş ile ilgili akıl hastalıkları30Nisan2010

Anahtar Kelimeler

   BU AY     ANKETLER     İş Sağlığı     SON 7 GÜN     İş Güvenliği     Ölçme ve Analizler     Risk Yönetimi     İsg Sınav Soruları     İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmelik     Yangın planı     Sorularınızı Sorun     Asansör Periyodik Kontrol Raporu Hazırla     Dökümanlar     Çevre Mevzuatları     İsg Yönetmelik     İş Sağlığı ve Güvenliği Rehberi     BUGÜN     TS EN ISO 14001     İş Güvenliği Resimleri     Çalışanların periyodik muayeneleri     Afet Planı     Görmezden geldim     Bilgi Ara     Çevre Eğitimleri     Gerekli Dökümanlar     İş Güvenliği Kanunu Taslağı hazır     Taşeron Eğitimleri     İletişim     Sivil Savunma     KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ     İsg eğitimleri     Mevzuatlar     Darıca Kroman Çelik'te ölümlü iş kaz     Darıca Kroman Çelik'te ölümlü İş Kazası     İş Kazası Bildirim Formu     SA 8000     İsg kurul görevleri     Acil eylem planı     B Sınıfı Soruları     İlk Yardım     İşletmeler için sivil savunma planı form     Gemi İnşaa Yönetmeliği     Sabotaj planı     Yararlı bilgiler     RSS     Risk Analizi Nasıl Yapılır     C Sınıfı Soruları     Çevre     Kalite Belgeleri     Kimyasallar     HACCP     OHSAS 18001     İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetmeliği     KAYNAK İŞLERİNDE GÜVENLİK  SORULARI     Bilgi     İş Güvenliği Videoları     Yangın Planı Hazırlama     Ergonomi     İş Sağlığı ve İş Güvenliği     Acil Durum Eylem Planı Hazırlama     Koruyucular     A Sınıfı Soruları     İsg Yönetmeliği Hakkında Yorumlar     Sağlık     DÜN     Sivil Savunma Planı     Yönetim Sistemi     İşkolları     Tahliye planı     Özür dilerim, sizi öldürdüm!     Yangın yönergesi     Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri     İş Kazaları     İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgileri     Sitene Ekle     Ölüm     BİYOLOJİK RİSK ETMENLERİ     İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU TASARISI     İşyeri hekiminin görev ve sorumlulukları     Yangın Eğitimleri     İş Sağlığı ve Güvenliği Firmaları     Eğitim ve Bilinçlendirme     MAKALELER     İş Güvenliği UZMANI Yönetmeliği     TS EN ISO 9001     İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri     İş Sağlığı ve İş Güvenliği Mevzuatları 


RSS Kaynağı Bayilik veren firmalar

İş Güvenliği


Web Analytics

Altyapi: MyDesign