İş Güvenliği

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

Yangın ve Yangından Korunma

Yangın ve Yangından Korunma

Tarih 21Nisan2010, 15:59 Editör

Yanıcı madde, oksijen ve bir ısı kaynağı uygun şartlarda bir araya gelirse yanma olayı meydana gelir.
Yangın ve Yangından Korunma

1.    YANGIN
Yangına geçmeden önce yanma olayını tanımlayalım.
Yanıcı madde, oksijen ve bir ısı kaynağı uygun şartlarda bir araya gelirse yanma olayı meydana gelir.
Demek oluyor ki; bir yanmanın olabilmesi için üç ana unsurun ayni anda bir arada bulunması gerekir.  


                     Isı    O2


                Yanıcı madde

Bu şekle ateş üçgeni veya yanma üçgeni diyoruz. Üç unsurdan biri olmadığı zaman yangın meydana gelmez.

     Isı                         Isı  O2                          O2
                                               
 Yanıcı Madde                                          Yanıcı Madde
) Yanma yok           b) Yanma yok              c) Yanma yok


Bu üç unsuru kısaca açıklayalım;

1.1.    Yanıcı Maddeler: Maddeler evrende üç halde bulunurlar katı sıvı ve gaz halinde.
1.1.1.    Katı haldeki maddeler; kendisini meydana getiren moleküller arasında büyük bir çekim kuvvetiyle birbirine sıkıca bağlı olan, belli bir hacim ve şekle sahip olan maddelere katı haldeki maddeler denir.
1.1.2.    Sıvı haldeki maddeler; belli bir hacmi bulunan, kendisini meydana getiren moleküller arasındaki çekim kuvveti belli bir şekil alabilecek kadar kuvvetli olmayıp bulundukları kapın şeklini alabilen  maddelere sıvı haldeki maddeler denir.
1.1.3.    Gaz haldeki maddeler; kendisini meydana getiren moleküller arasındaki çekim kuvveti belli bir hacim ve şekli alabilecek kadar kuvvetli olmayan, bulundukları kapın hacim ve şeklini alabilen maddelere gaz haldeki maddeler denir.

1.2.    Oksijen: Yanma olayını gerçekleştiren temel unsurlardan birisinin oksijen olduğunu söylemiştik. Oksijen soluduğumuz bu hava içerisinde % 21 oranında gaz halinde bulunur. Oksijenin rengi, tadı ve kokusu yoktur. Oksijen -183 oC derecede sıvı hale gelir. Bir alevli yanma olayının devamı için ortamda % 16 oranında oksijenin bulunması gerekir.

1.3.    Isı: Bir maddenin sıcaklığının artmasına neden olan fiziksel bir etkidir.

Katı haldeki maddeler genel olarak ısının etkisiyle yanıcı buhar veya gaz kıçarırlar. Çıkan gaz veya buhar oksijenle birleşmesi sonucu yanma olayı gerçekleşir.
     
Sıvı maddeler genel olarak buharlaşama sonucu gaz haline gelerek oksijenle birleşerek yanma olayı meydana gelir.

    Gaz halindeki yanıcı maddeler ısı ve oksijenle bir araya geldiklerinde diğer yanıcı maddelere oranla daha kolay ve hızlı yanarlar.
 
Bir sıvı madde, ısı ile karşılaştığı zaman alevle yanacak miktarda buharlaştığı en düşük sıcaklığa parlama noktası denir. Bir maddenin parlama noktası ne kadar düşük ise, yanma olayı da o kadar kolay olur. Çünkü daha kolay buhar haline geçerek hava ile karışacaktır. Parlayıcı sıvıların püskürtme şeklinde kullanılması da buharlaşmayı artıracağından,  yangın olayını kolaylaştırır.

    Patlama olayı hızlı bir yanma olayıdır. Patlama olayı, parlayıcı sıvı buharlarının ve gazların belli oranda hava ile karışması sonucu meydana gelir. Dolayısı ile parlayıcı sıvı buharlarının hava ile her oranda karışımı patlayıcı değildir.
 Patlama olması için hava ile belirli oranlarda karışmış olması gerekir.  Buna patlama sınırları denir. Parlayıcı madde hava içinde bu sınırdan daha az veya daha fazla olursa patlama olmaz. Çünkü, daha az olduğunda yanıcı madde miktarı yetersizdir. Daha fazla olduğunda ise ortamda yanmaya yetecek kadar oksijen bulunmamaktadır.

     Yukarıdaki yanma ile ilgili kısa bilgiler doğrultusunda yangını tanımlayacak olursak;
Yangın: istenmeyen ve kontrolsüz bir yanma olayıdır.
Bir yangın olayında, yanmaya sebep olan yanıcı madde, oksijen veya ısının kontrol altına alınması veya ortadan kaldırılması halinde yanma olayı meydana gelmeyeceğinden yangında söndürülmüş olur. Ancak, bir yangının söndürülmesi bir cümle ile özetleyebildiğimiz kadar kolay değildir. Çünkü, bir yangın olayında yanmaya sebep olan üç unsurun bir araya gelişi kontrollü olamadığı gibi bu üç unsurdan birisini de kontrol altına almak çok kolay değildir. Bu nedenle öncelikle yangının çıkmaması için yanmaya sebep olan bu üç unsurun bir araya gelmemesi için gerekli önlem almak gerekir.  

Örnek: Benzin buharları havaya karışıyorsa, bir kibrit alevi ile hemen tutuşur. Burada yanıcı madde benzin, havanın oksijeni ve ısı kaynağı bir araya gelmiştir. Böyle bir yangının çıkmaması için benzin buharlarının havaya yayılması önlenmeli veya benzin bulunan yerlerde kibrit, çakmak ve benzeri ısı kaynakları kullanılmamalıdır.
Dikkat edilmesi gereken diğer bir hususta parlayıcı maddelerin buhar yoğunluğudur. Örneğin benzin buharları havadan 3-4 defa daha ağırdır. Havadan ağır olan maddeler çok uzak mesafelere kadar hareket ederek çukur yerlerde birikir ve kolayca patlayıcı bir karışım oluşturabilirler.

Etrafımızdaki katı, sıvı ve gaz maddelerin çoğunluğu kolay yanabilen ve tutuşabilen maddelerle doludur. Biz normal yaşamımızda bu maddelerle birlikte yaşamımızı sürdürmek zorundayız. O halde, istenmeyen yangın olayı ile nasıl mücadele etmeliyiz ve nasıl önlemler almalıyız.
Yine biliyoruz ki: sağlıklı olarak yaşadığımız bu atmosferde, yanma olayı için gerekli olan oksijen, havanın içerisinde % 21 oranında bulunmaktadır.
Yangın olayı ile mücadele etmenin en etkin önlemlerinden birisi ısıyı kontrol etmek veya ısı kaynaklarına göre yanıcı maddeyi kontrol altında tutmaktır. Bir başka değişle, ısı ile oksijen beraberliğini veya yanıcı madde ile oksijen beraberliğini sürekli olarak kontrol altında tutmak veya bu beraberliği önlemek mümkün değildir. Ancak, geçici olarak mümkün olabilir.
Örneğin; benzin tutuşmuş ise hemen karbon dioksitli yangın söndürme cihazı ile müdahale ederiz ve yangın söner. Çünkü yanmakta olan benzin ile havanın oksijenin teması kesilmiştir dolayısı ile yanma olayını gerçekleştiren üç unsur artık bir arada değildir.

    Yanma olayının meydana gelmesindeki üç unsurdan birisin ısı olduğunu söylemiştik. O halde, ısı ve ısı kaynaklarının da neler olduğuna bir göz atalım.

2.    ISI KAYNAKLARI
    Yangın üçgeninin bir elemanının da ısı olduğunu ifade etmiştik. Isı kaynaklarını meydana gelen yangınların sebeplerini dikkate alarak şu şekilde gruplandırabiliriz.
•    Elektrik akımı
•    Statik elektrik
•    Sürtünme
•    Isınmış yüzeyler
•    Açık alev
•    Aletlerden çıkan kıvılcım

2.1.    Elektrik Akımı:  Elektrik dirençlerinin aşırı ısınması, elektrik düğmelerinin açılıp kapanması veya fiş ve prizlerden çıkan kıvılcımlar parlayıcı sıvı buharlarının tutuşmasına sebep olurlar.
    Elektrik kablolarının ezilmesi ve yıpranması, tellerin birbirine temas ederek kısa devreye ve kıvılcım çıkmasına sebep olur. Kabloların bağlantı yerlerinin iyi yapılmaması veya gevşemesi sonucunda da aynı şekilde kıvılcım çıkar.
2.2.    Statik Elektrik: Parlayıcı sıvıların bir kaptan diğer bir kaba doldurulması veya boşaltılması sırasında statik elektrik oluşmakta ve bu da buharların tutuşmasına sebep olmaktadır.
2.3.    Sürtünme:  İki yüzeyin birbirine sürtünmesi sonucu yüksek sıcaklık ortaya çıkmaktadır. Aspiratör kanatlarının çevresine sürtünmesi veya dönen milin motor yatağının sürtünmesi sonucunda aşırı ısınma olur. Ayakkabı tabanına sıkışan taş parçalarının beton yüzeye sürtünmesi sonucunda da yüksek sıcaklık ve kıvılcım oluşmaktadır.

2.4.    Isınmış Yüzeyler: Fırın, soba, ampul ve diğer ısınmış yüzeyler de tutuşmaya sebep olabilirler.

2.5.    Açık Alev:  Sigara, kibrit, çakmak, soba gibi açık alevler en sık rastlanan yangın sebepleridir. Yanan sigara ucunda sıcaklık 800 dereceye kadar çıkmakta ve kolayca tutuşmaya sebep olmaktadır.

2.6.    Aletlerden çıkan Kıvılcım: Zımpara taşı, kaynak makinesi gibi cihazların kullanımı sırasında çıkan kıvılcım, parlayıcı buharları tutuştururlar.

Bu haber 4557 defa okunmustur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yangın Eğitimleri

YANGIN ÇIKMAMASI İÇİN ALINMASI GEREKLİ TEDBİRLER

YANGIN ÇIKMAMASI İÇİN ALINMASI GEREKLİ TEDBİRLER Yanıcı ve parlayıcı maddelerin depolanmasında en önemli husus bu maddelerin mümkün olduğu kadar az miktarda bulundu...

Kırklareli İş Güvenliği

İş ile ilgili akıl hastalıkları30Nisan2010

Anahtar Kelimeler

   BU AY     ANKETLER     İş Sağlığı     SON 7 GÜN     İş Güvenliği     Ölçme ve Analizler     Risk Yönetimi     İsg Sınav Soruları     İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmelik     Yangın planı     Sorularınızı Sorun     Asansör Periyodik Kontrol Raporu Hazırla     Dökümanlar     Çevre Mevzuatları     İsg Yönetmelik     İş Sağlığı ve Güvenliği Rehberi     BUGÜN     TS EN ISO 14001     İş Güvenliği Resimleri     Çalışanların periyodik muayeneleri     Afet Planı     Görmezden geldim     Bilgi Ara     Çevre Eğitimleri     Gerekli Dökümanlar     İş Güvenliği Kanunu Taslağı hazır     Taşeron Eğitimleri     İletişim     Sivil Savunma     KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ     İsg eğitimleri     Mevzuatlar     Darıca Kroman Çelik'te ölümlü iş kaz     Darıca Kroman Çelik'te ölümlü İş Kazası     İş Kazası Bildirim Formu     SA 8000     İsg kurul görevleri     Acil eylem planı     B Sınıfı Soruları     İlk Yardım     İşletmeler için sivil savunma planı form     Gemi İnşaa Yönetmeliği     Sabotaj planı     Yararlı bilgiler     RSS     Risk Analizi Nasıl Yapılır     C Sınıfı Soruları     Çevre     Kalite Belgeleri     Kimyasallar     HACCP     OHSAS 18001     İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetmeliği     KAYNAK İŞLERİNDE GÜVENLİK  SORULARI     Bilgi     İş Güvenliği Videoları     Yangın Planı Hazırlama     Ergonomi     İş Sağlığı ve İş Güvenliği     Acil Durum Eylem Planı Hazırlama     Koruyucular     A Sınıfı Soruları     İsg Yönetmeliği Hakkında Yorumlar     Sağlık     DÜN     Sivil Savunma Planı     Yönetim Sistemi     İşkolları     Tahliye planı     Özür dilerim, sizi öldürdüm!     Yangın yönergesi     Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri     İş Kazaları     İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgileri     Sitene Ekle     Ölüm     BİYOLOJİK RİSK ETMENLERİ     İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU TASARISI     İşyeri hekiminin görev ve sorumlulukları     Yangın Eğitimleri     İş Sağlığı ve Güvenliği Firmaları     Eğitim ve Bilinçlendirme     MAKALELER     İş Güvenliği UZMANI Yönetmeliği     TS EN ISO 9001     İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri     İş Sağlığı ve İş Güvenliği Mevzuatları 


RSS Kaynağı Bayilik veren firmalar

İş Güvenliği


Web Analytics

Altyapi: MyDesign