İş Güvenliği

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Dost Siteler

YANGIN ÇIKMAMASI İÇİN ALINMASI GEREKLİ TEDBİRLER

YANGIN ÇIKMAMASI İÇİN ALINMASI GEREKLİ TEDBİRLER

Tarih 21Nisan2010, 16:04 Editör

Yanıcı ve parlayıcı maddelerin depolanmasında en önemli husus bu maddelerin mümkün olduğu kadar az miktarda bulundurulmasıdır.
YANGIN ÇIKMAMASI İÇİN ALINMASI GEREKLİ TEDBİRLER

3.1.    İşyerinin Düzenlenmesi
-Tabanca boyacılığı yapılan bölüm, işyerinin diğer bölümlerinden ayrılmış olmalıdır.
-Boyama işlemi, ortama en az miktarda çözücü buharı yayılacak şekilde yapılmalıdır.
-Genel ve lokal havalandırma sistemleri kurularak, ortama çözücü buharlarının yayılması önlenmeli veya en az düzeye indirilmelidir.
3.2.  Depolama
-Yanıcı ve parlayıcı maddelerin depolanmasında en önemli husus bu maddelerin mümkün olduğu kadar az miktarda bulundurulmasıdır.
-Boya yapılan bölümde sadece kullanılacak miktarda boya, vernik ve tiner bulundurulmalıdır.
-İşyerinde mümkün olduğu kadar az miktarda malzeme depolanmalıdır.
-İşyerinin uygun bir bölümü depo olarak ayrılmalı ve yedek malzeme bu bölümde saklanmalıdır.
-Bu bölümler ateşe dayanıklı malzemeden yapılmış olmalı, ateşle yaklaşmanın tehlikeli olduğunu belirten ikaz levhaları koyulmalıdır.
-Parlayıcı maddeler ağzı kapalı kaplarda bulundurulmalıdır. Kapların sağlam olmasına, herhangi bir sızıntı olmamasına dikkat edilmelidir.
-Herhangi bir dökülme veya sızma halinde hemen temizlenmesine dikkat edilmelidir. Bunun için de işyeri tabanı düzgün ve kolay temizlenebilir malzemeden yapılmış olmalıdır.
3.3.  Isı Kaynaklarının Kontrolü
-İşyerinde sigara içilmemeli, kibrit, çakmak kullanılmamalıdır.
-Soba ile ısıtma yapılmamalı, elektrik ocağı, tüp gaz vb. kullanılmamalıdır.
-Elektrik tesisatı yetkili kişiler tarafından, tüzük ve yönetmeliklere uygun olarak yapılmalıdır. Sonradan değişiklik veya ilaveler yapılmamalıdır.
-Aydınlatma lambaları, elektrik tesisatı, elektrik tevzi tabloları, elektrik motorları vb. alev geçirmez veya etanj türden olmalı veya tabanca boyası yapılan bölümün dışında bulunmalıdır.
-Kıvılcım çıkaran aletler kullanılmamalıdır.

3.4. Temizlik ve Bakım
-İşyerinin düzenli ve temiz olmasına özen gösterilmelidir.
-İşyerinde gereksiz malzeme (üstüpü, bez, tahta parçaları vs.)
bulundurulmamalıdır.
 -Yanıcı maddelerin sızması veya dökülmesi önlenmeli ve herhangi bir sızma veya dökülme halinde derhal temizlenmelidir. İşyeri tabanı ve duvarları kolay temizlenebilir malzemeden yapılmış olmalıdır.
-İşyerinde bulunan makine ve cihazların düzenli olarak kontrol ve bakımı yapılmalıdır.
- Aspirasyon tesisatının günlük bakım ve temizliği ile üç ayda bir de genel kontrol ile temizliği yapılmalıdır.

Amaca uygun olan ve denetim altında tutulabilen ısıya yararlı ısı denir. (sobanın yakılması, mutfakta yemek yapmak için yakılan ocak v.b.)
Amaca uygun olmayan, denetim altında tutulamayan ve tehlike oluşturan ısıya zararlı ısı denir. (sobadan sıçrayan kıvılcımın yanıcı maddelerle teması, patlayıcı gaz bulunan ortamda yanan sigara veya çakmak v.b.)

Demek oluyor ki, sonucu istenmeyen ve kontrol altında tutulamayan yanma olayı kısaca yangının çıkmaması için bizlere önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir.  

Yangın olayının meydana gelmesi bir çok çeşit zararlara sebep olur.

Öncelikle yangın meydana gelen yerde bulunan canlıların hayatı tehlikeye girmektedir. Yangın içinde kalan canlılarda,  ağır yaralanmadan ölüme kadar giden olumsuz sonuçların ortaya çıkar. Ayrıca, yangın mal kaybına dolayısı ile maddi hasara sebep olur.

Sonuç olarak yangın olayının meydana gelmemesi için gerek işyerlerinde gerekse evlerimizde azami dikkati gösterip, gerekli ön çalışmaları yapmak gerekir.

Ayrıca; ihmaller sonucu çıkabilecek yangınlar için de, yangınla mücadele ve yangından en az hasalara çıkabilmek için gerekli idari ve teknik organizasyonların önceden yapılması gerekir.

İşyerlerinde; yangın ekipleri kurmak, yangın esnasında yapılması ve uyulması gereken hususları belirlemek, yangınla söndürmede kullanılacak araç ve gereçleri hazır bulundurmak ve periyodik olarak yangın tatbikatı yapmak, işyerindeki tehlikeli olabilecek ısı kaynaklarını belirlemek ve ısı kaynaklarının kontrol altında tutulması için gerekli önlemleri almak ve uygulamak gerekir.

Yangın ve yangından korunmakla ilgili olarak, çok daha geniş olarak konuyu anlatmak tabii ki mümkün, ancak, bu tür eğitim programlarında zaman yönünden bunu gerçekleştirmek oldukça zordur.


Yangından Korunma

A – Yapısal bakımdan yangından korunma
•    Yanmaz veya yanması güç olan bina malzemesi kullanılması,
•    Yangının yayılmasını önlemek üzere yangın bölümleri oluşturma,
•    Dumanın yayılmasını önlemek için duvardan sızmaları önleme,
•    Yangına yüksek derecede dayanıklı taşıyıcı yapı seçimi,
•    Yangından korunmuş veya kısa kaçış yolları sağlanması,
•    Ateşleyici ve yanıcı malzeme kaynaklarının ayrılması
    

B – Organizasyon bakımından yangından korunma
•    İyi bina idaresi,
•    Sigara yasağı,
•    Yangınla savaş tatbikatı,
•    Kaçış yollarının işaretlenmesi ve açık tutulması,
•    Acil ışıklandırma,
•    Gereksiz yangın yükünün kaldırılması,
•    Korunma sistemlerinin ve planın  düzenli kontrolü ,
•    Düzenli alarm tatbikatı.

Isı ile ilgili terimler:
Kalori: Standart basınç (760mm cıva basıncı) altında bulunan 15 oC deki 1 gram suyun sıcaklığını   1 oC artırmak için gerekli ısı miktarına 1 Kalori denir.
Kalori :  1 Cl = 4,1855 Jul.

Sıcaklık : Bir cismin soğuk, serin, ılık ya da sıcak sıfatlarından birisiyle nitelendirilmesini gerektiren

ve taşıdığı fiziksel etkenin düzeyinde olan durumdur. ( Bir cismin diğer bir cisme ısı akışını belirleyen durum.)
Sıcaklık skalaları: Genellikle derece olmakla beraber, fahrenhayt ve Kelvin de kullanılır.
Santigrat skalasında standart basınçta suyun donma sıcaklığı 0 oC, kaynama noktası 100 oC dir. Fahrenayt skalasında standart basınçta suyun donma noktası 32 oF, kaynama noktası 212 oF dir.

oC =(oF -32)x5/9

Enerji: Bir cismin iş yapabilme gücüne  o cismin enerjisi denir.
Isınım yoluyla biryerden biryere taşınabilen enerjiye ısı enerjisi denir.  Bir yanma olayı sonucunda ısı enerjisi elde edilir.
Kinetik enerji, potansiyel enerji, kimyasal enerji, elektrik enerjisi, manyetik enerji, güneş enerjisi ve radyo aktif enerji gibi enerji çeşitleri vardır. Genellikle enerjiler birbirine dönüştürülebilir.
 

Bu haber 3717 defa okunmustur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yangın Eğitimleri

Yangın ve Yangından Korunma

Yangın ve Yangından Korunma Yanıcı madde, oksijen ve bir ısı kaynağı uygun şartlarda bir araya gelirse yanma olayı meydana gelir.

Kırklareli İş Güvenliği

İş ile ilgili akıl hastalıkları30Nisan2010

Anahtar Kelimeler

   BU AY     ANKETLER     İş Sağlığı     SON 7 GÜN     İş Güvenliği     Ölçme ve Analizler     Risk Yönetimi     İsg Sınav Soruları     İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmelik     Yangın planı     Sorularınızı Sorun     Asansör Periyodik Kontrol Raporu Hazırla     Dökümanlar     Çevre Mevzuatları     İsg Yönetmelik     İş Sağlığı ve Güvenliği Rehberi     BUGÜN     TS EN ISO 14001     İş Güvenliği Resimleri     Çalışanların periyodik muayeneleri     Afet Planı     Görmezden geldim     Bilgi Ara     Çevre Eğitimleri     Gerekli Dökümanlar     İş Güvenliği Kanunu Taslağı hazır     Taşeron Eğitimleri     İletişim     Sivil Savunma     KAYNAK İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ     İsg eğitimleri     Mevzuatlar     Darıca Kroman Çelik'te ölümlü iş kaz     Darıca Kroman Çelik'te ölümlü İş Kazası     İş Kazası Bildirim Formu     SA 8000     İsg kurul görevleri     Acil eylem planı     B Sınıfı Soruları     İlk Yardım     İşletmeler için sivil savunma planı form     Gemi İnşaa Yönetmeliği     Sabotaj planı     Yararlı bilgiler     RSS     Risk Analizi Nasıl Yapılır     C Sınıfı Soruları     Çevre     Kalite Belgeleri     Kimyasallar     HACCP     OHSAS 18001     İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetmeliği     KAYNAK İŞLERİNDE GÜVENLİK  SORULARI     Bilgi     İş Güvenliği Videoları     Yangın Planı Hazırlama     Ergonomi     İş Sağlığı ve İş Güvenliği     Acil Durum Eylem Planı Hazırlama     Koruyucular     A Sınıfı Soruları     İsg Yönetmeliği Hakkında Yorumlar     Sağlık     DÜN     Sivil Savunma Planı     Yönetim Sistemi     İşkolları     Tahliye planı     Özür dilerim, sizi öldürdüm!     Yangın yönergesi     Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri     İş Kazaları     İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgileri     Sitene Ekle     Ölüm     BİYOLOJİK RİSK ETMENLERİ     İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU TASARISI     İşyeri hekiminin görev ve sorumlulukları     Yangın Eğitimleri     İş Sağlığı ve Güvenliği Firmaları     Eğitim ve Bilinçlendirme     MAKALELER     İş Güvenliği UZMANI Yönetmeliği     TS EN ISO 9001     İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri     İş Sağlığı ve İş Güvenliği Mevzuatları 


RSS Kaynağı Bayilik veren firmalar

İş Güvenliği


Web Analytics

Altyapi: MyDesign